Gå med i Högskolan i rörelse e-postlista!
Vi erbjuder information om att hur högskolar kan göra studiedagar mera fysiska aktiva. Genom att gå med kan du hålla dig hörd om t.ex. webinarier, bästa idéer och stödformer för högskolor!
Gå med i Högskolan i rörelse e-postlista!
Vill du vara den första som får höra om de senaste nyheterna, händelserna och materialet om Högskolan i rörelse. Gå med i e-postlistan! Vi skickar inte skräppost utan informerar dig bara om nyttiga saker.
Du kanske också är intresserad av
-
OLL utmanar till en Högskolan i rörelse-idétävling
Publicerat:Studerandenas Idrottsförbund (OLL) utmanar högskolestuderandena att komma med idéer för att öka mängden motion och fysisk aktivitet! Vinnaren tilldelas stöd med ett värde i pengar för den egna studerandegemenskapens verksamhet.
Läs mer om artikeln: OLL utmanar till en Högskolan i rörelse-idétävling
-
De superpopulära Stegveckorna börjar i september – delta i OLL:s studerandeserie!
Publicerat:Studerandenas Idrottsförbund OLL och Arbetarnas Idrottsförbund i Finland TUL rf vill uppmuntra högskolestuderande att röra på sig i september. Askelviikot (Stegveckorna), som i år ordnas 7–20.9, avslutas på den internationella dagen för universitets- och högskoleidrott som UNESCO inrättat. På denna dag firas högskoleidrotten runt om i världen.
-
Idrottsansvariga fick grundutbildning under nätverksträff
Publicerat:Studerande- och studentkårernas idrottsaktörer samlades till årets första nätverksträff i Helsingfors den 11–12 februari.
Läs mer om artikeln: Idrottsansvariga fick grundutbildning under nätverksträff
Dela denna sida
Sidan senast uppdaterad 20.4.2021