Essi Lumme: Strategisk dagbok, sida 2
Vår ordförande Essi Lumme rapporterar om utvecklingsarbetet kring OLL:s medlemsmodeller varannan vecka. En utredning som kartlägger de olika alternativen sammanställs under år 2022.
Syftet med rapporten om medlemsmodeller är att kartlägga fungerande medlemsmodeller som skulle få OLL:s verksamhet att omfatta så många universitetsstudenter som möjligt. Av denna anledning kontaktar vi, förutom våra egna medlemmar, även många student- och studerandekårer som inte är våra medlemmar.
Vi vill utreda student- och studerandekårernas tankar om vår verksamhet och om framtiden för intressebevakningen inom idrott. Dessutom kontaktar vi arrangörerna av idrottstjänster vid universiteten. Utöver OLL:s verksamhet är vi intresserade av hur studentidrottens aktörer skulle organisera intressebevakningen inom idrott och främjandet av motion.
Vi har redan börjat kontakta medlemmarna, och kommer att fortsätta med det under de närmaste veckorna. Under våren kommer vi att göra en sammanställning av svaren, som vi sedan använder för att skissera upp medlemsmodellerna.
Du kanske också är intresserad av
-
Semestertider på OLL-kontoret
Publicerat:Studerandenas Idrottsförbunds (OLL) kansli är stängt hela juli.
-
Ansökan om utvecklingsstöd för föreningsverksamhet öppnas – stora förändringar i principerna för beviljande av stöd
Publicerat:Utvecklingsstödet för föreningsverksamhet 2026 fokuserar undantagsvis på sommarverksamhet och sysselsättning av unga under sommaren. Ansökningstiden är kort och inleds i början av mars. Studerandenas Idrottsförbund stöder som vanligt i arbetet med ansökningarna.
-
OLL:s styrelse fördelade ansvarsområden
Publicerat:OLL:s styrelse konstituerade sig vid sitt möte den 19 januari.
Läs mer om artikeln: OLL:s styrelse fördelade ansvarsområden
Dela denna sida
Sidan senast uppdaterad 7.4.2022