Kandidat till OLL:s styrelse: Akseli Haanpää, JYY
Styrelsen för Studerandenas Idrottsförbund (OLL) för år 2025 väljs på förbundsmötet i Vanda 20–21.11. Före mötet presenterar vi alla kandidater till styrelsen. Nu presenterar vi Akseli Haanpää.
Akseli Haanpää studerar vid Jyväskylän universitet och är styrelseordförande för studentkåren.
Vilken position kandiderar du för vid OLL och varför?
Vilka är dina 1–3 viktigaste mål i OLL:s styrelse?
På vilket sätt har du hittills främjat högskoleidrotten och högskolan i rörelse? Vilka färdigheter och vilken erfarenhet tar du med dig till OLL?
Hejsan! Jag heter Akseli Haanpää och jag är för närvarande styrelseordförande för studentkåren vid Jyväskylä universitet. Det innebär att jag (inklusive mig själv) leder en arbetsstyrelse bestående av tio personer som ansvarar för det dagliga beslutsfattandet och driften av studentkåren. I min roll fungerar jag också som verkställande direktör och verksamhetsledare för studentkåren. Jag studerar politisk forskning och filosofi vid Jyväskylä universitet.
Jag kandiderar till ordförandeposten i Studerandenas Idrottsförbund eftersom jag tror att min erfarenhet av krävande och komplexa uppgifter är till nytta för förbundet. Jag är en erfaren studerandelobbyist och influencer som i varje situation hittar ett sätt att påverka beslutsfattandet och göra de studerandes röster hörda för beslutsfattarna.
På OLL vill jag använda min erfarenhet för att föra förbundet närmare sina medlemsorganisationer. OLL:s påverkansarbete är värdefullt och effektivt, men tyvärr är det fortfarande distanserat från medlemmarna. Detta kan möjliggöras genom att se över medlemsorganisationernas orienterings- och kommunikationsarbete och genom att skapa de bästa kommunikationssystemen.
Samtidigt vill jag effektivisera OLL:s medlemsvärvning. Uppdateringen av stadgarna kommer att göra det möjligt för högskolorna att bli medlemmar i OLL, och ett medlemskap i OLL kommer att kräva aktiv lobbyverksamhet från högskolornas sida.
Finlands första samtidiga områdes- och kommunalval äger rum nästa vår. OLL kommer att behöva använda sina betydande lobbyingresurser och sitt kunnande för att stödja kandidaterna i detta val. Det fattas ständigt beslut i regionerna och kommunerna som påverkar ungdomars och studerandes möjligheter till fysisk aktivitet och deltagande i fysisk kultur.
Vi ses på förbundsstämman!
Du kanske också är intresserad av
-
Martta Sopanen valdes till ordförande för OLL
Publicerat:Styrelsen för Studerandenas Idrottsförbund (OLL) för 2026 valdes på förbundsstämman i Jyväskylä.
Läs mer om artikeln: Martta Sopanen valdes till ordförande för OLL
-
OLL:s utmärkelser till Laurea och Metropolia
Publicerat:Studenternas Idrottsförbund (OLL) har tilldelat OLL-pokalen till Laurea yrkeshögskola och studentkåren Laureamko. Utmärkelsen Årets Flamma gick till Metropolia yrkeshögskolas studerande Aleks Vaak.
Läs mer om artikeln: OLL:s utmärkelser till Laurea och Metropolia
-
Förbundsstämman: Studerandenas funktionsförmåga är en del av den övergripande säkerheten – möjligheterna till rörelse måste tryggas
Publicerat:Studerandenas Idrottsförbund (OLL) kräver att studerandes fysiska funktionsförmåga erkänns som en del av den övergripande nationella säkerheten och att högskolestuderandes möjligheter till fysisk aktivitet tryggas som en del av samhällets strukturer. Bristen på fysisk aktivitet kostar samhället miljarder varje år, men dess påverkan sträcker sig också till kristålighet och nationell säkerhet.
Dela denna sida
Sidan senast uppdaterad 13.11.2024