Förhandsinbjudan till Studerandenas Idrottsförbunds förbundsstämma
Studerandenas Idrottsförbund rf:s (OLL) ordinarie förbundsstämma hålls i Jyväskylä 5–6.11.2025. Medlemmar i förbundet och samarbetspartners är varmt välkomna!
Mötet börjar onsdagen den 5 november klockan 13 och avslutas torsdagen den 6 november kl. 15. De ärenden som ska behandlas på mötet meddelas i själva kallelsen till mötet. Observera att det inte finns någon möjlighet till distansdeltagande i mötet.
Om en medlemgemenskap vill lämna in ett initiativ till förbundsmötet, som kommer att behandlas enligt 16 § i reglerna, ska initiativet vara inlämnat till styrelsen senast den 25 augusti. Styrelsen tar dock även hänsyn till de förslag som lämnats under remissen 8–28 september vid beredning av mötets agenda och beslutsärenden.
För att säkerställa smidiga förberedelser ber vi medlemsgemenskaperna att välja sina representanter till förbundsmötet och meddela dem senast den 20 oktober.
Vi uppmanar medlemsgemenskaperna att nominera ett stort antal kandidater till förbundets styrelse! Den som är intresserad av styrelseverksamhet kan läsa den uppdaterade handbok för styrelsekandidater.
Vi ses till hösten!
Akseli Haanpää, ordförande
Ida Bolander, generalsekreterare
Mer information: generalsekreterare Ida Bolander, ida.bolander@oll.fi, 044 7800 210
Viktiga datum för förberedelser inför förbundsmötet
Augusti
25.8 Eventuella initiativ från medlemsgemenskaper ska lämnas till styrelsen.
September
8.9 Kallelsen till förbundsmötet publiceras
12.9 Förbundsmöteshandlingarna kommer att presenteras på OLL-morgonkaffe kl 9-10
8–28.10 Förbundsmöteshandlingarna är ute på remiss, preliminär anmälan till förbundsmötet
Oktober
20.10 Slutlig anmälan för delegater avslutas
21.10 De slutliga förbundsmöteshandlingarna skickas till medlemmarna i elektroniskt form
22.10 Utbildning för delegater (mötesrutiner och handlingar presentation) initialt kl. 13–17
31.10 Fullmakter för delegater ska lämnas till förbundets kansli elektroniskt
November
5–6.11 Förbundsmöte

Du kanske också är intresserad av
-
Akseli Haanpää valdes att leda Studerandenas Idrottsförbund – vandringspris till LUT-universitetet och studerandehockey
Publicerat:Under Studerandenas Idrottsförbund OLL:s förbundsmöte i Vanda välkomnades högskolorna att bli ordinarie medlemmar i förbundet. Föreningens hundraårsjubileum kulminerade i förbundsmötet.
-
OLL:s förbundsmöte: Högskoleidrottens tjänster måste beskyddas från nedskärningar
Publicerat:Vi måste ta hand om högskolestuderandenas fysiska aktivitet och välbefinnande genom att garantera tillräcklig finansiering för högskolornas idrottstjänster och fysisk aktivitet i högskolemiljön, kräver Studerandenas Idrottsförbund OLL:s förbundsmöte. Det hundraåriga förbundet påminner att genom att sköta om studerandenas välbefinnande kan staten spara en rejäl slant på social- och hälsovårdsutgifter och få arbetstagare som orkar länge i arbetslivet.
-
Kandidat till OLL:s styrelse: Kaapo Häkkinen, KAMO
Publicerat:Styrelsen för Studerandenas Idrottsförbund (OLL) för år 2025 väljs på förbundsmötet i Vanda 20–21.11. Före mötet presenterar vi alla kandidater till styrelsen. Nu presenterar vi Kaapo Häkkinen.
Läs mer om artikeln: Kandidat till OLL:s styrelse: Kaapo Häkkinen, KAMO
Dela denna sida
Sidan senast uppdaterad 3.6.2025