Åbo Akademi blev medlem i Studerandenas Idrottsförbund
Från och med den 1 november 2025 blev Åbo Akademi ordinarie högskolemedlem i Studerandenas Idrottsförbund (OLL).
OLL:s ordförande Akseli Haanpää gläder sig över förbundets tredje högskolemedlem.
”Vi hälsar Åbo Akademi hjärtligt välkommen till våra medlemstjänster. Medlemskapet är ett mycket välkommet tillskott från den svenskspråkiga delen av högskolefältet. Universitetet har visat utmärkt proaktivitet i sitt eget arbete för att främja studentidrotten. Vi ser fram emot samarbetet för att stärka en rörlig och idrottande högskola”, säger Haanpää.
Åbo Akademi har gjort en systematisk satsning sedan 2023 för att förbättra möjligheterna för elitidrottande studerande att genomföra en dualkarriär via universitetsstudier. Det har inneburit en genomgång av stödprocesser tillsammans med elitidrottarna för att hitta utvecklingsbehov. Att Åbo Akademi tagit steg i rätt riktning visade Finlands Olympiska Kommittés auditering 2024-2025 som innebar att Åbo Akademi fick FOK:s certifikat som elitidrottsvänligt universitet 8 maj 2025.
Utvecklingsarbetet stannar inte med auditeringen. Ett naturligt nästa steg var att gå med som medlem i Studerandenas idrottsförbund.
"Vi ser fram emot att utveckla vårt samarbete med OLL, vars breda verksamhet stöder såväl elitidrott, som motion och välbefinnande för studerande överlag. Via OLL kan vi bättre stöda våra elitidrottare att delta i tävlingar nationellt och internationellt." säger vicerektor för utbildning Mikael Nygård.
Högskolemedlemskapet infördes i OLL:s stadgar år 2024, då förbundet firade sitt 100-årsjubileum. Åbo Akademi har tidigare varit delaktig i förbundets verksamhet genom det gemensamma samarbetet inom CampusSport, som erbjuder motionstjänster för högskolorna i Åbo.
Med den nya medlemsmodellen samlar förbundet hela högskolesektorns krafter för att bygga en rörlig och idrottande högskola. Som medlem i Finlands Olympiska Kommitté och internationella paraplyorganisationer representerar OLL högskolegemenskaperna både i den nationella och internationella idrotts- och motionsgemenskapen. Under år 2025 har även Laurea yrkeshögskola och Jyväskylä universitet anslutit sig som högskolemedlemmar.
Ytterligare information
OLL:s ordförande Akseli Haanpää, akseli.haanpaa@oll.fi, +358 44 7800 211
Åbo Akademis motionsplanerare Kristiina Teppo, kristiina.teppo@abo.fi, +358 405599465
Du kanske också är intresserad av
-
Fyra yrkeshögskolor ansluter sig till Studerandenas Idrottsförbund vid årsskiftet
Publicerat:Haaga–Helia, Metropolia samt Tavastlands och Tammerfors yrkeshögskolor ansluter sig som medlemmar i Studerandenas Idrottsförbund (OLL) från och med början av år 2026.
-
OLL:s utmärkelser till Laurea och Metropolia
Publicerat:Studenternas Idrottsförbund (OLL) har tilldelat OLL-pokalen till Laurea yrkeshögskola och studentkåren Laureamko. Utmärkelsen Årets Flamma gick till Metropolia yrkeshögskolas studerande Aleks Vaak.
Läs mer om artikeln: OLL:s utmärkelser till Laurea och Metropolia
-
Jyväskylä universitet blir högskolemedlem i Studerandenas Idrottsförbund
Publicerat:Den 1 november 2025 blir Jyväskylä universitet ordinarie högskolemedlem i Studerandenas Idrottsförbund (OLL). Universitetet blir därmed det andra högskolan och det första inom universitetssektorn som ansluter sig som medlem enligt det nya medlemsmodellen.
Läs mer om artikeln: Jyväskylä universitet blir högskolemedlem i Studerandenas Idrottsförbund
Dela denna sida
Sidan senast uppdaterad 3.11.2025