Opiskelijat kehittivät liikuntaan koukuttavia pelejä
Tampereen ammattikorkeakoulun tietojenkäsittelyn opiskelijat (TIKO18) ovat kehittäneet osana opintojaan useita liikuntaan ja fyysiseen aktiivisuuten houkuttavia ja koukuttavia pelejä. Pelien rakentaminen ja testaaminen huipentui huhtikuun lopussa TAMK:n Pelimessuille, jossa yleisö, toimeksiantaja ja peliyritykset arvioivat ja palkitsivat parhaita pelejä. Liikunnallisten pelien kehittämistä on tehty opetus- ja kulttuuriministeriön liikunnan vastuualueen tukeman Mikä saa mut liikkumaan? -hankkeen toimeksiannosta.
Täältä voittajien nettisivuille, kannattaa tsekata, ladata ja pelata:
http://18tiko1f.projects.tamk.fi/ (Healthiona)
http://18tiko2c.projects.tamk.fi/ (JDCE)
http://18tiko2b.projects.tamk.fi/ (Sprint Garden)
Lisätietoja:
Mikä saa mut liikkumaan? -hankkeen projektipäällikkö Anne Ketola, anne.r.ketola@tuni.fi
Katso myös hankkeen sivut: https://projects.tuni.fi/msml/

Sinua voisi kiinnostaa myös
-
#Liikkumalla työkykyä nyt -teemaviikko
Julkaistu:Liikkumalla työkykyä nyt on Opiskelijoiden Liikuntaliiton, Liikkuva opiskelu -ohjelman sekä muiden eri yhteiskunnallisten toimijoiden yhteinen työkykyä edistävä kampanja. Kampanja järjestetään 18.–22.9.2023.
Lue lisää artikkelista: #Liikkumalla työkykyä nyt -teemaviikko
-
Opiskelijan ihana kamala arki – näin pidät itsestäsi huolta syksyn kiireessä
Julkaistu:Paluu opintoihin ja arkirutiineihin on toiselle aihe kiljua riemusta, kun taas toinen käy läpi kauhunsekaisia tuntemuksia. Toinen nauttii aikatauluista ja suunnittelusta, kun taas toinen haluaisi vielä jatkaa lomailua rennoin mielin. Jotta uuden lukuvuoden alku tuntuisi vähän mukavammalta, kokosimme alle muutaman vinkin piristämään syksyäsi.
Lue lisää artikkelista: Opiskelijan ihana kamala arki – näin pidät itsestäsi huolta syksyn kiireessä
-
90 minuuttia nuokkumista vai oppimista?
Julkaistu:Korkeakoulujen luennot venyvät herkästi istumismaratoneiksi. Tauot parantaisivat tutkitusti oppimista, vierystilaa ja terveyttä, mutta miten näitä tiiviitä, 90 minuutin opiskelurupeamia voitaisiin tauottaa? Tässä Acatiimissa julkaistussa artikkelissa pohditaan keinoja istumisen tauottamiseen korkeakouluissa.
Lue lisää artikkelista: 90 minuuttia nuokkumista vai oppimista?
Sivua päivitetty viimeksi 11.9.2020