Opiskelijoiden Liikuntaliitto teki Jukolan viestistä perinteen
Viikonloppuna Mikkelin yössä suunnistettiin vuoden odotetuimmat rastit, Jukola 2025. Opiskelijoiden Liikuntaliiton (OLL) joukkue osallistui kisaan toista vuotta peräkkäin ja kruunasi suorituksensa sijoittumalla sijalle 1287, mikä on 101 sijaa edellisvuotta korkeammalla.

OLL:n joukkueessa suunnistivat puheenjohtajisto Akseli Haanpää, Niko Lavikainen ja Nette Rimpioja, asiantuntijat Anni Liina Ikonen, Niko Peltokangas ja Markku Rantahalvari sekä joukkuetta vahvistanut Eeva Salmi. Rantahalvarin kevään aikana vetämään harjoitusohjelmaan kuului iltarasteja ja yhteisiä kartanlukutreenejä.
Liiton 100-vuotisjuhlinnasta alkanut perinne on osoittanut, että suunnistus voi olla matalan kynnyksen joukkuelaji, jossa liikunta yhdistyy luontoon ja yhdessäoloon. Joukkueen jäsenet toivat mukanaan vahvuutensa kuten suunnistustaitoa, juoksukuntoa ja ekstrakompasseja. Hyvän tiimihengen ansiosta vaativat Mikkelin metsät ja mäet eivät joukkuetta lannistaneet vaan sytyttivät sen taistelemaan yön pimeydestä aamupäivän helteeseen.
OLL:n porukkaa ilahdutti huomata, kuinka paljon opiskelijajoukkueita oli mukana tämän vuoden Jukolassa – moni ensimmäistä mutta tuskin viimeistä kertaa. Joukkue kiittää Jukolan järjestäjiä ja kilpakumppaneita unohtumattomasta tapahtumasta. Kotkassa nähdään ensi vuonna!
Lue lisää tapahtuman tunnelmista: jukola.com/2025.
Sinua voisi kiinnostaa myös
-
Opiskelijoiden EM-kisoihin kovilla tavoitteilla
Julkaistu:Opiskelijoiden Euroopan mestaruuksista (OEM) kisataan kesän aikana ympäri maanosaa. Suomalaisista korkeakouluista mukana on 75 urheilijaa seitsemässä eri lajissa. Opiskelijoiden Liikuntaliitto (OLL) on asettanut kisoihin hurjan kolmen mitalin ja seitsemän pistesijan tavoitteen.
Lue lisää artikkelista: Opiskelijoiden EM-kisoihin kovilla tavoitteilla
-
Hae opiskelijoiden talvilajien EM-kisoihin!
Julkaistu:Haku opiskelijoiden talvilajien EM-kisoihin on auennut. Hakuaikaa on 15.9. asti.
Lue lisää artikkelista: Hae opiskelijoiden talvilajien EM-kisoihin!
-
Hae opiskelijoiden EM-kisoihin vuodelle 2025
Julkaistu:Opiskelijoiden EM-kisat järjestetään joka toinen vuosi monilajitapahtuma EUSA Gamesien yhteydessä ja joka toinen vuosi yksittäisinä EM-kisoina. Vuonna 2025 on vuorossa yksittäiset kisat. OEM-kisat ovat hieno mahdollisuus päästä testaamaan myös Euroopan huippu-urheilun tasoa, sillä niihin osallistuu paljon myös maajoukkuetason urheilijoita. Kisoissa edustetaan omaa korkeakoulua.
Lue lisää artikkelista: Hae opiskelijoiden EM-kisoihin vuodelle 2025
Sivua päivitetty viimeksi 19.6.2025